Piątek, 2018-10-19
Michaliny, Michala

Jesteś tu: » Strona startowa » O szkole

Publiczne Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Pawła II w Krempachach położone jest na zachodnim krańcu miejscowości. Szkoła posiada sztandar, logo oraz pieśń szkoły. Do szkoły uczęszczają dzieci z pobliskich miejscowości Spisza i Podhala. Ze wszystkich miejscowości, oprócz Krempach uczniowie są dowożeni gimbusami. Gimnazjum  liczy nieco ponad 200 uczniów, którzy uczą się w 9 oddziałach. W szkole uczy się języka angielskiego i języka niemieckiego, a dla dzieci mniejszości słowackiej prowadzone są lekcje języka słowackiego. W jednym z oddziałów prowadzone jest naucznie dwujęzyczne. Gimnazjum ma dobrą bazę lokalową i sportową, między innymi pracownie internetową, językową, klasopracownie przedmiotowe oraz  salę gimnastyczną wraz z kompleksem boisk sportowych.

Nasze Gimnazjum istnieje od 1999 roku czyli dokładnie od chwili wprowadzenia do systemu oświaty gimnazjów.

Budynek wraz z salą gimnastyczną spełnia wszystkie wymogi nowoczesnej szkoły. Jest to jedna z najnowoczeoniejszych szkół na terenie Podhala. Szkoła była budowana, jako szkoła podstawowa dla 400 uczniów. Jako pierwsza w Gminie Nowy Targ miała salę gimnastyczną, a w planach myślano nawet o zbudowaniu basenu. W związku z reformą edukacyjną przeznaczono go na gimnazjum. Budynek szkoły do użytku oddano l września 1999 roku. Poświęcenie szkoły odbyło się 4 września 1999 roku, przez ks. Kardynała Franciszka Macharskiego.

Pierwotnie do Gimnazjum w Krempachach mieli uczęszczać uczniowie z następujących miejscowości: Dędno, Dursztyn, Gronków, Harklowa, Knurów, Krempachy,  Łopuszna, Nowa Biała, Ostrowsko, Szlembark i Waksmund. Jednak jeszcze przed rozpoczęciem nauki 1 września 1999r, w związku z protestami mieszkańców Gronkowa, z obwodu wyłączono Gronków oraz Ostrowsko, chociaż rodzice z Ostrowska mieli prawo wyboru szkoły dla swoich dzieci między gimnazjum w Gronkowie a gimnazjum w Krempachach. I września 2006 r. z obwodu Gimnazjum w Krempachach wyłączono miejscowości Łopuszną i Waksmund, w których utworzono dwa nowe gimnazja. Tak, więc w 2009 roku nasze gimnazjum ukończyły ostatnie klasy uczniów z Łopusznej i Waksmunda.

2009 © Gimnazjum Nr 1 w Krempachach