Poniedziałek, 2018-07-23
Sławy, Sławosza

historia

Jesteś tu: » Strona startowa » O szkole » historia

Oto historia nszego Gimnazjum:

Pierwsze pisemne wzmianki o początkach szkolnictwa w Krempachach sięgają roku 1655. Już w roku 1700 pojawiają się informacje o istnieniu drewnianego budynku szkolnego, posiadającego status szkoły parafialnej, gdzie nauczyciel zwany rektorem był organistą. Przy braku nauczycieli funkcję tą pełnili znakomici obywatele "wiejscy", umiejący czytać i pisać.

Przełom w szkolnictwie w Krempachach nastąpił w okresie międzywojennym, kiedy to na tym terenie władze oświatowe zainicjowały proces polonizacji. Po latach okupacji na Spisz powracają polscy nauczyciele. Nauka odbywa się w budynku z czasów węgierskich. Dopiero w roku 1952 na starych fundamentach powstaje budynek służący do roku 1999. W tymże roku funkcje Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przejmuje nowy obiekt. Mieszkańcy Krempach długo starali się, aby w ich miejscowości powstała nowa szkoła. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto w październiku 1995 roku. Już 26 maja 1996 roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego w mury nowo budowanej szkoły. W uroczystości tej wzięli udział następujący goście: przedstawiciele Kuratorium Oświaty, wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch, sołtys wsi Krempachy Jan Kalata, ks. Jan Gryguś z USA, posłowie oraz nauczyciele.

Budynek wraz z salą gimnastyczną spełnia wszystkie wymogi nowoczesnej szkoły. Jest to jedna z najnowoczeoniejszych szkół na terenie Podhala. Szkoła była budowana, jako szkoła podstawowa dla 400 uczniów. W związku z reformą edukacyjną przeznaczono go na gimnazjum. Budynek szkoły do użytku oddano l września 1999 roku. Poświęcenie szkoły odbyło się 4 września 1999 roku, przez ks. Kardynała Franciszka Macharskiego. W uroczystości otwarcia Gimnazjum uczestniczył Kurator Oświaty mgr Jerzy Lackowski, wizytator Kuratorium Oświaty p. mgr Grażyna Uher-Smoroń, przedstawiciele samorządu powiatowego oraz wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch.

16 czerwca 2007 roku Rada Gminy Nowy Targ nadała szkole imię Jana Pawła II. Rada Rodziców oraz liczni ofiarodawcy ufundowali sztandar. W uroczystości nadania imienia uczestniczyło wielu gości między innymi: posłowie na Sejm - Anna Paluch, Andrzej Gut Mostowy, Przedtawiciele Kuratorium Oświaty i Urzędu Marszałkowskiego oraz władze Gminy. Mszę świętą prowadził Kardynał Stanisław Dziwisz, który poświęcił sztandar i pamiatkową tablicę.

26 lutego 2015 roku Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie zmiany nazwy naszego Gimnazjum, które będzie teraz nosiło nazwę Publiczne Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Pawła II w Krempachach, ul. Kamieniec 46.
Zmiana nazwy zwiazana jest z wprowadzeniem od 1 września 2015 roku nauczania dwujęzycznego w jednym z oddziałów klasy pierwszej.

W związku z reformą oświaty Gimnazjum z dniem 31 sierpnia 2017 r. przestało istnieć ( zostalo włączone do Szkoły Podstawowej w Krempachach).

Tak więc 1 września 2017 r. w Szkole Podstawoej w Krempachach w 6 odzialach gimnazjalnych ( klasy II oraz III ) w roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęło naukę 139 uczniów.

Dyrektorzy szkoły:

mgr Jan Szenderewicz - od 1999 do 2007 roku