Sobota, 2018-07-21

Żałobny Apel

Jesteś tu: » Strona startowa » Wydarzenia » Żałobny Apel

LEKCJA HISTORII - smutnej historii

13 kwietnia 1943roku w komunikacie nadanym przez niemieckie radio ,., mówiono m.in., że odkopano ,,dół mający 28 metrów długości i 16 metrów szerokości, w którym znajdowały się ułożone w 12 warstwach trupy oficerów polskich w liczbie 3000. Byli oni w pełnych mundurach wojskowych, częściowo powiązani i wszyscy mieli rany od strzałów rewolwerowych w tyle głowy”.

Ta prawda nigdy nie miała ujawniona. Miała leżeć tak głęboko pod ziemią, jak głęboko leżały ciała pomordowanych Polaków przez służby specjalne.

Obozom w Starobielsku, Ostaszkowie, Kozielsku władze sowieckie nadały status obozów ,,specjalnych” z uwagi na rodzaj jeńców w nich przetrzymywanych od jesieni 1939r. do wiosny 1940 roku. Byli to oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji państwowej, żandarmi, strażnicy więzienni, a także pracownicy wywiadu i kontrwywiadu. Jeńcy specjalnych obozów oraz część aresztowanych na Kresach byli intelektualną i patriotyczną elitą. To kwiat inteligencji polskiej, ludzie znakomicie wykształceni: naukowcy, nauczyciele, lekarze, inżynierowie, dziennikarze, prawnicy, artyści, pisarze, oficerowie służby czynnej. Musieli zginąć, by Sowieci mogli myśleć o podporządkowaniu ziem polskich. Zostali oni wymordowani w Katyniu, Charkowie, Kalininie, Bykowni nieopodal Kijowa, Miednoje… Wciąż nieznane jest miejsce kaźni kilku tysięcy polskich więźniów. Część z nich spoczywa prawdopodobnie w masowych grobach koło wsi Kuropaty na przedmieściach Mińska. Władze polskie na uchodźstwie nie miały żadnych informacji o losie jeńców wojennych i więźniów. Stalin twierdził, że uciekli, a przecież to on m.in. podpisywał decyzję o rozstrzelaniu Polaków, osadzonych w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, zgodną z sugestiami nadzorującego sowiecką bezpiekę Ławrientija Berii.

Los części z więźniów ustalono dopiero po odkryciu masowych grobów w Katyniu przez wycofującą się armię niemiecką, w kwietniu 1943r.

Za tyloma bezdusznymi cyframi kryją się tragedie poszczególnych istnień ludzkich. Nie było przy nich żadnych kosztowności bo zabrali je oprawcy. Były za to dokumenty, zdjęcia i listy. Jeden z zabitych miał taki list:

,,Tatusiu kochany! Najdroższy! Czemu nie wracasz?(…) Do szkoły teraz nie chodzę, bo zimno. Jak wrócisz, ucieszysz się na pewno, że mamy nowego pieska. Mamusia nazwała go Filuś”.

Hitler i jego zbrodnie zostały już osądzone i potępione ,a Stalin? Polska miała się nigdy nie dowiedzieć o zbrodni katyńskiej. Dziś stała się jawna.

Świat teraz już wie. O Katyniu teraz jest dopiero głośno. Prawie stu ludzi przypłaciło to własnym życiem.

Wydarzenia ostatnich dni skłaniają do szczególnej refleksji nad sensem ludzkiego cierpienia i krzyżem, który każdy z nas dźwiga w swoim życiu. Jego ciężar ma sens jedynie wówczas, gdy łączymy go z Krzyżem Jezusa.

Zgromadziliśmy się, aby oddać hołd ofiarom zmarłym tragicznie

10 kwietnia w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego i uczcić ich pamięć.

Powstała niezwykła wyrwa w naszym życiu. Ostatnie dni są dla Polaków lekcją ludzkiej miłości i wspominaniem tych, którzy odeszli od nas bezpowrotnie. Rodzi się wiele bolesnych pytań o sens tak wielkiej ofiary. Przyszłość na pewno pomoże znaleźć nam odpowiedzi na niektóre z nich. Zastanawiamy się również, kim byli, co zrobili dla Polski? Ci ,którzy ich znali wypowiadają się o nich jako o ludziach wielkiego formatu, patriotach gotowych dla Ojczyzny oddać wszystko, nawet ponieść ofiarę z życia.

Pytamy również, kim był dla nas Polaków nasz Prezydent?

Odpowiedzi kryją się gestach i słowach Polaków mówiących ze czcią o Nim jako o dobrym i ciepłym człowieku, patriocie. Jego rola na arenie politycznej została doceniona przez przywódców wielu państw. Barack Obama uznał Go za Wielkiego Męża Stanu, prezydent Gruzji za bohatera narodowego, inni za przyjaciela państw potrzebujących wsparcia i pomocy.

Niestety, musimy dobrze się zastanowić, czy potrzebna była aż tak wielka ofiara, aby Polakom opadły łuski z oczu, aby docenili swego Prezydenta?

Ta tragedia wymaga rachunku sumienia. Politycy, dziennikarze, ludzie prasy i telewizji, kabareciarze winni są to parze prezydenckiej, bowiem wypowiadali na Jego temat wiele niesprawiedliwych sądów i opinii, bez szacunku dla Głowy Państwa Polskiego.

Dopiero teraz słyszymy głosy podobne do tych: ,, Być może po raz pierwszy widzimy w Lechu Kaczyńskim nie politycznego przeciwnika, ale wielkiego Polaka i patriotę”.

,,Przed wyjazdem do Katynia chciał się wyspowiadać, aby godnie uczestniczyć we Mszy Świętej za ofiary tej nieludzkiej zbrodni. Taki to był prezydent.”

Pogrzeb odbędzie się w niedzielę o godz.14.00 w Katedrze na Wawelu. Prezydent Jego małżonka spoczną przy marszałku Józefie Piłsudskim, obok królów i wodzów narodu. Jest to podkreślenie wielkości Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki.

Polacy łączą się w bólu, chcą być razem ponad podziałami politycznymi. Siła katastrofy jest porażająca. Istnienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego było bardzo istotne. My teraz wracamy do pojęć patriotyzmu , odkrywamy na nowo nasz katolicyzm.

Opinie innych o nas

Wspaniały naród, który tak potrafi szanować pamięć o wielkich Polakach. Przeżycia Polaków są swego rodzaju katharsis dla innych państw. W Gruzji uważaliśmy, że Polacy są narodem, który nie pozwoli nikogo skrzywdzić.

Pani Maria pokazała klasę, pytała jak nam żyje się w Gruzji.

Te smoleńskie ofiary nie będą darem na przyszłość, jeśli sami się nie zmienimy.

Przygotowały:

Ewa Pietrzak