Piątek, 2018-09-21

Dwujęzyczne naucznie

Jesteś tu: » Strona startowa » Dwujęzyczne naucznie

Dwujęzyczne naucznie

Na podstawie uchwały Rady Gminy Nowy Targ krempaskie Gimnazjum od 1 września 2015 roku będzie nosiło nazwę Publiczne Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Pawła II w Krempachach.

Jest to pierwsze gimnazjum w powiecie nowotarskim i jedno z kilku w województwie małopolskim, w którym nauczanie będzie odbywać się w systemie dwujęzycznym.
 Ideę nauczania dwujęzycznego można najkrócej określić jako uczenie się języka poprzez jego praktyczne zastosowanie.

Na czym polega nauczanie dwujęzyczne w szkole?  Od 1 września 2015 roku w jednym oddziale klas pierwszych uczniowie będą uczyć się języka angielskiego w zwiększonym wymiarze ( 5 godzin w tygodniu według rozszerzonego programu )  oraz dodatkowo dwóch przedmiotów ( w roku szkolnym 2015/2016 – matematyki oraz geografii)  częściowo w języku angielskim.

W pierwszej klasie przewiduje się wprowadzenie na lekcjach matematyki i geografii najprostszych pojęć z tych dziedzin oraz przede wszystkim przekazywanie prostych poleceń i komunikatów  w języku angielskim. W drugiej klasie wprowadzone będzie bardziej specjalistyczne słownictwo a w klasie trzeciej część zajęć będzie odbywać się w języku angielskim. Zakres wprowadzonego na matematyce czy geografii języka angielskiego będzie regulował nauczyciel prowadzący i będzie ściśle związany z poziomem umiejętności językowych osiągniętych przez uczniów.

W ciągu trzech lat, począwszy od 2015, z pośród takich przedmiotów jak matematyka, geografia, fizyka, chemia, biologia, plastyka sukcesywnie dwa lub trzy z nich będą nauczane w języku angielskim.

Dla osiągnięcia jak najlepszych efektów, uczniowie krempaskiego Gimnazjum,
a szczególności  uczniowie oddziału dwujęzycznego będą mieli do dyspozycji nowoczesną pracownię językową, oraz - podobnie jak 3 krotnie w poprzednich latach w programie Comenius - możliwość udziału w międzynarodowej współpracy ze szkołami  z całej Europy w ramach programu Erazmus.

Ponadto warto dodać, że Gimnazjum w Krempachach, obok młodej a jednocześnie wysoko wykwalifikowanej kadry (ponad 90 % to nauczyciele dyplomowani) ma świetną bazę – przestronne sale lekcyjne w większości wyposażone w projektory multimedialne oraz tablice interaktywne, pracownię informatyczną z 24 stanowiskami, pracownię chemiczną, sale gimnastyczną  wraz z  siłownią ( wewnętrzna) oraz przyszkolny kompleks sportowy z siłownią (zewnętrzną), tartanową bieżnią lekkoatletyczną oraz boiskami - pełnowymiarowym trawiastym do piłki nożnej i wielofunkcyjnym ( z tartanowa nawierzchnią) do koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej.

Także już od 5 lat w szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny z pełnym dostępem dla rodziców i uczniów.